piątek, 1 lipca 2016

TEST SIATKI PVA FIRMY YORK!

Początek miesiąca, początek wakacji i mamy dla Was obiecany test siatki firmy YORK do nęcenia punktowego!



KRÓTKI OPIS:

Jak już pewnie wiecie, materiały PVA służą do punktowego nęcenia łowiska i wyróżniamy w nich rozpuszczalne siatki, worki, nici, rękawy i taśmy, które bardzo precyzyjnie podają pokarm (który zamieścimy np. w siatce) w obrębie naszego haczyka z przynętą. Dzięki nim możemy szybko nęcić nawet nieznane łowisko przy każdej metodzie łowienia. W okresie słabego żerowania ryb niewielka ilość pokarmu zawartego w siatce PVA szybko i skutecznie sprowokuje głodnego karpia do brania.


Dzięki zestawowi przygotowanemu z workiem PVA możemy zwiększyć szanse na złowienie ryby w dni, kiedy to karpiowate odmawiają posłuszeństwa. 

SPRAWOZDANIE Z DNIA, W KTÓRYM UŻYWAŁEM SIATKĘ PVA:

28 maja br. znudzony dniem postanowiłem wyskoczyć na kilka godzin nad wodę - Sosenki. Przyjeżdżając i rozmawiając z tutejszymi wędkarzami mówili, że tego dnia jest totalna lipa i nic nie bierze. No cóż... Mimo tego postanowiłem sam zarzucić wędkę i sprawdzić co się dzieję. Tego dnia użyłem kulek firmy Invaders-Team o smaku Montezuma (ANANAS) zadipowaną w smaku Tutti-Frutti wraz z siatką PVA YORK, do której wsypałem niewielką ilość drobnego pelletu o smaku Morwa. Oczywiście wszystko było przygotowane na zestawie samozacinającym. Po wrzuceniu do wody już tylko rozłożyłem fotel karpiowy i wyczekiwałem na piękną melodyjkę swojego sygnalizatora. No i mija 1 godzina, 2 godzina, aż w końcu odjazd i hol pięknego 4-kilowego karpika, który po zdjęciach oczywiście wrócił do wody. Miny wędkarzy, z którymi rozmawiałem była nie do pobicia. Byli bardzo zaskoczeni i zaczęli mi patrzeć w torby co zakładam na hak... Mówię, że kulka i worek PVA... Nie dowierzali, że taki materiał jest w stanie to zrobić. Po pewnym czasie zakupili siatki PVA, łowiąc 1-kilowego karpia powiedzieli, że miałem rację co do skuteczności... [więcej w kolejnym artykule]



Wracając do dnia 28 maja, mogę stwierdzić, że skuteczność worka PVA to 99%.

WYKONANIE PRODUKTU I STRUKTURA:



Długość plastikowej tuby zapewnia solidną dawkę, którą możemy położyć na znacznej odległości z wykorzystaniem typowych karpiowych wędzisk. Szerokość worka, którą dostałem, czyli 25mm. Myślę, że jest to najodpowiedniejsza szerokość siatek PVA. Długość worka jak zapewnia producent to 5 metrów. Rozciągając materiał PVA i mierząc faktycznie jest to taka długość jak 5 metrów. Dzięki temu doświadczeniu nie możemy się spodziewać wpadki producenta na oszukaniu długości. Warto wspomnieć, że u niektórych konkurentów długość siatki nie zgadza się z tym co jest zawarte na opakowaniu. Tutaj wieeeelki plus dla firmy YORK.

Co ważne, oczka worka nie są zbyt rzadkie, ani zbyt gęste. Nie musimy się martwić, że najdrobniejszy pellet czy zanęta wypadnie nam przez oczka siatki.



PRZYGOTOWANIE I MONTAŻ:

Po zawiązaniu dolnej części siatki wsypujemy wybraną porcję przynęt. Przetrzymując jedną dłonią siatkę na tubie, drugą za pomocą ubijaka wtłaczamy materiał do siatki. Wykonujemy węzęł zakończający naszą "kiełbaskę" i odcinamy siatkę nożem lub nożyczkami blisko węzła końcowego. Warto lekko poślinić końcówki węzłów tak, aby nasz worek wyglądał estetycznie.

Gotowe "laski dynamitu" nie wymagają dużych węzłów i doskonale utrzymują drobne przynęty - ja pellety, kruszone kulki itp. Rozpuszczają się w sposób kontrolowany, tak, że po dostarczeniu przynęt na dno po pewnym czasie znikają bez śladu, bez pozostawiania zanieczyszczeń.

Sposób I: Przygotowaną "kiełbaskę" przekładamy przez długie szydełko i montujemy na przyponie - dzięki takiemu montażowi mamy pewność, że materiał nie spadnie nam z zestawu podczas rzutu, ani się nie spląta. Zaletą tego montażu jest również daleki rzut.

Sposób II: Przygotowaną "kiełbaskę" zahaczamy tradycyjnie na hak - po przez taki montaż niestety nie zawsze możemy się cieszyć dalekim rzutem, jednak jest to niewielka różnica niż w sposobie I. Przygotowując wędkę z takim sposobem jest ryzyko splątania zestawu.







TEST ROZPUSZCZALNOŚCI I PRACY SIATKI - Jak to wygląda w wodzie?

Szybko pokazujemy jak przygotować worek PVA i wrzucamy go do wody o temperaturze 10°C (dziesięć stopni Celsjusza).
Dlaczego tak niska temperatura wody? Ponieważ chcemy sprawdzić jak ten materiał rozpuszcza się w wodzie o niskiej temperaturze zwracając uwagę na szybkość rozpuszczania i pozostałości po rozpuszczonym worku. 

TEMPERATURA WODY: ok. 10°C (dziesięć stopni Celsjusza).


FILM:




Na filmie możemy dostrzec, że w temperaturze, w której testujemy rozpuszczalność worka, zostają "glutki" które po dłuższym czasie i tak się rozpuszczą. Każdy z nas zazwyczaj łowi w wodach o większych temperaturach, więc przygotowana "kiełbaska" szybciej się rozpuści, a po worku nie zostaną żadne zanieczyszczenia. 

TESTOWANY PRODUKT: Siatka PVA + UBIJAK
PRODUCENT: YORK
DŁUGOŚĆ:  5m
SZEROKOŚĆ: 0,25mm
ZASTOSOWANIE: Do nęcenia punktowego
JAKOŚĆ: Bardzo dobra



PORADY:

W związku z tym, że jest różnorodność szerokości, długości i rodzaje przy zakupie zwróćcie uwagę na średnicę i długość tunelu. Co więcej, warto zwrócić uwagę na czas rozpuszczania w wodzie oraz czy nie rozpuszczają się po polaniu np. boosterem.

Chrońmy siatkę od wody i wilgoci!

Pamiętajmy, że podczas rzutu liczy się precyzja, bo mamy tylko jedną szansę... 

PODSUMOWANIE:

Mogę powiedzieć, że łowienie z siatką PVA YORK w 99% jest skuteczne i z pewnością podniesie nasze szanse na złowienie karpiowatych, niż gdybyśmy łowili bez materiału PVA MESH.
Do tuby możemy ładować wszystko według własnego uznania, nawet zanętę, aczkolwiek musimy pamiętać o tym, że rozrabiamy ją z olejem lub boosterem, który nie rozpuszcza PVA. 

Po dłuższych testach mogę powiedzieć, że siatkę od firmy YORK zachowuję do swojego wędkarskiego ekwipunku na dłuższy czas. Mogę ją w 100% polecić Wam i Waszym znajomym wędkarzom. Dzięki łowieniu z workiem PVA YORK nasza twarz może się cieszyć wieeelkimi efektami w postaci ryb. 

Pamiętajcie, że z PVA MESH YORK możemy z dużą oszczędnością i precyzją zanęcić łowisko zapewniając, że zanęta jak i przynęta znajdą się bezpośrednio w tym samym miejscu!


OCENA KOŃCOWA: 8/10

Na koniec zapraszam do małej galerii zdjęć z testów:






















Dziękujemy za przeczytanie,
MK Tester Fishing




Brak komentarzy :

Prześlij komentarz